Kiedy bolą plecy, czyli jak zadbać o zdrowy kręgosłup?

Przyczyny bólu pleców są zazwyczaj wieloczynnikowe. Najczęściej ból pleców jest wynikiem siedzącego trybu życia, złych nawyków postawy oraz braku regularnego wysiłku fizycznego. Ból pleców może być spowodowany również przez liczne choroby, będąc jedynie sygnałem alarmowym, informującym o początku poważniejszego schorzenia. Jednocześnie w większości przypadków objawy nie stają się przewlekłymi, a ból leczony jest w ciągu kilku tygodni. Często wystarczy jedynie wzmocnić niektóre partie mięśni, żeby uchronić się przed atakami bólowymi. Warto zadbać o swój kręgosłup jeszcze przed wystąpieniem odczuć bólowych.



Jakie są najczęściej występujące dysfunkcje w obrębie kręgosłupa?


Dyskopatia

Dyskopatia stanowi najczęściej występującą przyczynę dolegliwości bólowych pleców. To nic innego, jak toczący się proces degeneracji krążka międzykręgowego, popularnie zwanego dyskiem. Krążek taki zbudowany jest z jądra miażdżystego, otoczonego przez warstwę włókien kolagenowych tworzących tzw. pierścień włóknisty. W związku z przeciążeniami kręgosłupa lub urazem mechanicznym dochodzi do przemieszczenia jądra miażdżystego, wypychając pierścień poza obszar kręgu, który uciska na struktury nerwowe, tym samym wywołując uporczywe dolegliwości bólowe, zaburzenia czucia, niedowłady, a nawet zanik mięśni. U niektórych pacjentów objawy ustępują samoistnie. Wiele przypadków dyskopatii wymaga jednak rehabilitacji, a nawet leczenia operacyjnego.


Kręgozmyk

Inną, równie częstą dolegliwością, dającą podobne do dyskopatii objawy, jest kręgozmyk, czyli przesunięcie względem siebie dwóch sąsiednich kręgów. Przesunięcie to powstaje wskutek urazów, długotrwałego utrzymywania nieprawidłowej postawy, wykonywania gwałtownych ruchów, jak również może być predysponowane genetycznie. Kręgozmyk najczęściej dokonuje się w okresie dojrzewania, jednak może nie dawać objawów bólowych przez wiele lat.


Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Choroba zwyrodnieniowa to choroba polegająca na zniekształceniu i uszkodzeniu kręgów oraz stawów kręgosłupa. Charakteryzuje się zużyciem stawów, kurczem mięśni w okolicach dotkniętych dolegliwością oraz zablokowaniem ruchów. W obszarze kręgosłupa najczęściej występuje w części szyjnej i lędźwiowej. Objawami typowymi dla schorzenia jest typowy poranny ból, manifestujący się podczas wykonywania pierwszych ruchów po wstaniu z łóżka, ustępujący w miarę wykonywania codziennych aktywności i powracający wieczorem.


Nadmierne napięcie mięśni grzbietu, aktywne punkty spustowe

Mięśnie grzbietu stanowią bardzo ważną grupę mięśni, które odpowiadają za stabilizację całego ciała, utrzymanie go w pionie oraz swobodne przemieszczanie się. Ponieważ uczestniczą praktycznie w każdym ruchu i czynności ludzkiej, nic dziwnego, że ulegają przeciążeniom. Najczęstszymi przyczynami takiego stanu jest nieprawidłowa postawa ciała, długotrwałe obciążanie kręgosłupa pozycją statyczną (siedzenie, stanie), niewygodne łóżko, przewlekły stres czy brak ergonomii przy podnoszeniu ciężarów. Te wszystkie elementy, wskutek działania silnego i długotrwałego napięcia mięśni grzbietu, mogą doprowadzić także do aktywacji tzw. punktów spustowych, czyli niewielkiej wielkości miejsc w mięśniach lub powięziach, które są bardzo tkliwe i wywołują ból miejscowy i promieniujący.



Jakie podjąć leczenie?


Bóle kręgosłupa mogą być leczone na dwa sposoby – zachowawczy (nieoperacyjny) oraz operacyjny. Do sposobów zachowawczych zalicza się farmakoterapię o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i rozluźniającym oraz fizjoterapię, opiewającą terapię manualną, kinezyterapię oraz fizykoterapię jako uzupełnienie dwóch pierwszych metod oddziaływania.

Terapia manualna polega na ręcznym wykonywaniu mobilizacji, manipulacji na stawach kręgosłupa i kończyn, a także na oddziaływaniu na tkanki miękkie (mięśnie, powięzi, więzadła, ścięgna), a za ich pośrednictwem na układ nerwowy. W Strefie Medycyny fizjoterapeuci stosują wiele metod terapii manualnej, między innymi Kaltenborn – Evejnth, terapia narzędziowa IASTM, terapia punktów spustowych czy terapia mięśniowo – powięziowa w celu zmniejszenia dolegliwości bólowych i usunięcia źródła problemu. Kinezyterapia opiewa indywidualnie dostosowane ćwiczenia przywracające pełną sprawność, tonizujące napięcie mięśniowe, ogólnosprawnościowe, jak również poprawiające siłę mięśniową, ruchomość w stawach czy elastyczność tkanek miękkich. Ćwiczenia są dobierane, dawkowane i wykonywane indywidualnie w oparciu o aktualny stan zdrowia. Fizykoterapia stanowi uzupełnienie stosowanych ćwiczeń i terapii manualnej, działając przede wszystkim przeciwbólowo, przeciwzapalnie, jak również stymulując proces regeneracji. W Strefie Medycyny stosujemy między innymi laser wysokoenergetyczny punktowy, krioterapię, terapię szokiem termicznym, falę uderzeniową, pole elektromagnetyczne o wysokiej intensywności (Super Indukcyjną Stymulację), terapię radiofalową ukierunkowaną, światłolecznictwo LED i endermologię medyczną. Specjalnie dobrane zabiegi mają na celu redukcję nadmiernego napięcia. Zabiegi przeciwbólowe uśmierzają dolegliwości, a przeciwzapalne pozwalają na reedukację toczącego się procesu zapalnego. Indywidualne ćwiczenia z fizjoterapeutą oraz zastosowana terapia manualna usuwają przyczynę dolegliwości bólowych, jak również poprawiają zakres ruchomości i zwiększają siłę mięśniową.



Lepiej zapobiegać niż leczyć


Zdecydowanie najlepszą bronią w walce z bólem pleców jest zapobieganie jego występowaniu. W tym celu zaleca się utrzymanie codziennej aktywności ruchowej, wykonywanie ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i kręgosłupa, a także utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, co pomoże zapobiegać bólom i uszkodzeniu kręgosłupa. Niezwykle istotną rolę odgrywa sama edukacja, wśród której należy wyróżnić naukę prawidłowych wzorców ruchowych, nie obciążających kręgosłupa podczas wykonywania codziennych rutynowych czynności, np. podczas długotrwałej pracy przy komputerze, dźwigania, wstawania z łóżka itd.

Bardzo ważną rolę odgrywa również redukcja odczuć bólowych, nadmiernego napięcia mięśniowego oraz rozluźnienie punktów bolesnych na mięśniach. W tym celu wykorzystuje się różnego rodzaju masaże – klasyczny, leczniczy, sportowy, relaksacyjny.

Pamiętaj, że zawsze leczenie uzależnione jest od przyczyny powodującej daną dolegliwość bólową oraz od szczegółowego badania przeprowadzonego przez fizjoterapeutę. Jeśli borykasz się z dolegliwościami bólowymi kręgosłupa lub po prostu chcesz zadbać o zdrowe plecy, skontaktuj się z nami i dowiedz się, jakie formy fizjoterapii będą najlepsze dla Ciebie !

Udostępnij wpis:

Facebook
X
LinkedIn
WhatsApp
Drukuj

Sprawdź również: